Ako vybrať roztok a pomôcku ku kontaktným šošovkám?

Rovnako dôležité ako šošovky samotné sú aj roztoky, ktoré sa starajú o ich dezinfekciu, puzdrá, do ktorých sa šošovky ukladajú a tiež špeciálne pinzety a aplikátory, ktoré vám uľahčia manipuláciu aj nasadzovanie šošoviek. Zoznámte sa s nevyhnutným príslušenstvom k šošovkám aj so zásadami starostlivosti o ne.

Rovnako dôležité ako šošovky samotné sú aj roztoky, ktoré sa starajú o ich dezinfekciu, puzdrá, do ktorých sa šošovky ukladajú a tiež špeciálne pinzety a aplikátory, ktoré vám uľahčia manipuláciu aj nasadzovanie šošoviek. Zoznámte sa s nevyhnutným príslušenstvom k šošovkám aj so zásadami starostlivosti o ne.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Roztok

Základné funkcie

Roztok na kontaktné šošovky je nevyhnutným príslušenstvom ku všetkým viacdenným šošovkám. Nepotrebujete ho len v prípade, že používate jednorazové šošovky, ktoré po použití vyhodíte. Roztok vyberajte buď podľa odporúčania očného lekára a optometristu, alebo podľa odporúčaní, ktoré nájdete na obale svojich kontaktných šošoviek.

Šošovky sa počas nosenia vysušujú a špinia, preto sú roztoky a pomôcky ku kontaktným šošovkám nevyhnutné. Na ich povrchu sa počas dňa zachytáva prach, mikroorganizmy a iné nežiaduce nečistoty, ktoré je potrebné odstrániť. Roztoky na šošovky majú teda 2 základné funkcie: zvlhčenie a dezinfekciu. Všeobecne sa za najlepšie roztoky považujú tie, ktoré dobre zvlhčujú, obsahujú minimum konzervačných látok (citlivejších jedincov dráždia) a zároveň dobre dezinfikujú. Tieto 3 funkcie ponúkajú všetky roztoky, ale nájdete medzi nimi aj špecializované prípravky, ktoré vedia jedno či druhé oveľa lepšie.

  • Dezinfekčné roztoky s obsahom peroxidu vodíka šošovky dôkladne čistia a predlžujú ich životnosť. Čistenie spočíva v chemickom procese, ktorý trvá niekoľko hodín. Tieto roztoky nesmú prísť do kontaktu s okom, pokiaľ neuplynie výrobcom odporúčaná doba (najčastejšie 6+ hodín), počas ktorej sa roztok zneutralizuje. Peroxidové roztoky sú vhodné aj pre ľudí citlivých na prítomnosť konzervačných látok.

  • Roztoky s extra zvlhčujúcim účinkom sú vhodné pre všetkých, ktorí pracujú v prašnom či zafajčenom prostredí, pri počítači alebo trpia syndrómom suchého oka. Tieto roztoky väčšinou obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá na seba viaže vodu.

Expirácia

Pri neotvorených roztokoch je smerodajným údajom maximálna doba spotreby (mesiac/rok), ktorú nájdete na obale. Po otvorení roztoku sa zamerajte na počet mesiacov, počas ktorých musíte prípravok spotrebovať. Najčastejšie sa jedná o 6 mesiacov (6 M). Otvorený roztok spotrebujte do 6 mesiacov od otvorenia.

Dlhšie otvorené produkty a ani produkty po záruke nepoužívajte, môžu byť zdravotne závadné. Pokiaľ nestíhate spotrebovať bežné balenie, kúpte si menšie. Pri roztokoch po záruke sa mení pH, ktoré môže spôsobiť pálenie, svrbenie a rozmazané videnie.

Puzdro

Typy

Šošovky kúpite zapečatené v blistri s roztokom. Potom je základom puzdro na kontaktné šošovky, ktoré naplníte vždy čerstvým roztokom. Puzdro je bezpečné miesto na uloženie, dezinfekciu a zvlhčenie šošoviek, ktoré práve nepoužívate.

  • Štandardné puzdro sa skladá z dvoch nádobiek (kalíškov) so skrutkovacím viečkom, ktoré sú rôznym spôsobom označené ako ľavá a pravá.

  • Antibakteriálne puzdro obsahuje na vnútornej strane mištičiek ióny striebra, ktoré ničia baktérie a podporujú dezinfekčné účinky roztoku.

  • Puzdrá so zrkadlom sú 2v1 a obsahujú samotné puzdro a zrkadlo, pri nasadzovaní tak nemusíte hľadať zrkadlo.

  • Cestovné puzdrá na šošovky sú designované tak, aby sa do nich zmestilo všetko, čo nositeľ šošoviek potrebuje, a to samotné puzdro, zrkadlo, aplikátor, pinzeta a malá fľaštička na roztok.

  • Špeciálne puzdrá k peroxidovým roztokom nezamieňajte za iné. Tieto puzdrá obsahujú katalyzátor, ktorý je súčasťou chemickej reakcie, počas ktorej sa peroxid neutralizuje.

Dizajn

Na trhu existuje nepreberné množstvo dizajnových puzdier. Okrem najjednoduchších modelov minimalistického vzhľadu nájdete aj dizajnové škrupinové taštičky, kazetky so zrkadielkom, puzdrá v tvare zvieratiek, futbalových lôpt. Tie potom obsahujú samotné puzdro na šošovky (kalíšky), ktoré potrebné pravidelne meniť.

Starostlivosť

Puzdro meňte minimálne raz za 3 mesiace, ale radšej každý mesiac, usadzujú sa v ňom baktérie, mikroskopické nečistoty aj plesne, ktoré ani čistiacim roztokom neodstránite.

Puzdro raz týždenne poriadne vypláchnite prúdom roztoku, ale ničím iným, a to platí aj pre pitnú vodu z vodovodu. Aj tá môže obsahovať nebezpečné mikroorganizmy (napr. Acanthamoeba, prvok spôsobujúci zápaly v oku). Po vypláchnutí obráťte puzdro mištičkami dole a nechajte vyschnúť. V opačnom prípade by sa v ňom začali tvoriť plesne.

Pri plnení roztokom si dajte pozor, aby ste jednotlivé nádobky nepreplnili, roztok nalievajte len po vyznačenú rysku.

Pred nasadením viečok si skontrolujte, či sú šošovky pekne uprostred a nehrozí ich priškripnutie do závitu. S presnejším umiestnením vám pomôže pinzeta.

Kvapky, gél a sprej

Účel a delenie

Pre pohodlné a bezproblémové nosenie kontaktných šošoviek je dôležité dostatočné množstvo slzného filmu (sĺz), ktorý sa žmurkaním rozotiera medzi viečkom a povrchom oka a tiež medzi šošovkou a rohovkou. Po dlhšom nosení v klimatizovanom či prašnom prostredí alebo u očí, ktoré produkujú menej sĺz (syndróm suchého oka), je potrebné dodávať zvlhčenie a lubrikáciu umelo. Na to slúžia kvapky, gély a spreje.

  • Očné kvapky sa delia podľa účinku na zvlhčujúce, ideálne na okamžité zvlhčenie, a na lubrikačné, pre dlhodobejšie zvlhčenie. V ponuke nájdete aj špeciálne očné kvapky pre deti.

  • Očný gél sú vlastne kvapky na gélovej báze, ktoré vďaka svojej konzistencii držia na oku oveľa lepšie ako klasické kvapky. Krátko po aplikácii ľahko zahmlievajú videnie, ale len do doby, než gél rozžmurkáte a rozotriete po oku.

  • Očný sprej sa strieka na zatvorené očné viečko, ale poskytuje podobnú službu ako kvapky. Uľaví očiam pri rezaní a pálení. Je ideálny pre tých, ktorým vadia kvapky do očí.

Kvapky Gély Spreje

Ale pozor, nie všetky očné kvapky sú pre nositeľov šošoviek vhodné. Vyberajte len medzi tými, ktoré majú na obale uvedené, že sú znášanlivé s kontaktnými šošovkami. Kvapky, spreje alebo gély pre majiteľov šošoviek by mali obsahovať čo najnižšie množstvo konzervačných látok, ktoré vo vyššom množstve môžu negatívne ovplyvňovať slzný film a dráždiť oko, a preto je u nich obmedzený počet aplikácií za deň. Lepší variant predstavujú kvapky bez konzervantov, ktoré je možné používať častejšie a viackrát denne, takmer bez obmedzenia.

Pinzeta a aplikátor

Výhody

Pinzeta na kontaktné šošovky a aplikátor sú vhodné pre každého nositeľa šošoviek, ich používanie je hygienickejšie a zároveň bezpečnejšie pre šošovku. Tú totiž môžete ľahko natrhnúť nechtom. Pokiaľ cestujete a nemáte pri manipulácii vždy možnosť umyť a vydezinfikovať si ruky, naučte sa nasadzovať šošovky aplikátorom kontaktných šošoviek a vyberať ich pomocou špeciálnej pinzety na kontaktné šošovky. Pomôcky poskytnú dobrú službu aj majiteľkám dlhých nechtov, ktoré sú často prekážkou pri nasadzovaní šošoviek.

Pinzety na kontaktné šošovky

Použitie

Pinzeta na kontaktné šošovky má silikónové konce a pripomína malé klieštiky. Využijete ju pri manipulácii so šošovkami, ale na nasadzovanie šošoviek sa nehodí. Na to slúži aplikátor, ktorého telo sa skladá z rukoväte (úchopnej tyčinky) s tlačidlom a z koncovky, ktorá kopíruje tvar šošovky.

  • Použitie aplikátora – šošovku položte zaoblenou stranou nahor na čistú dlaň, priložte k nej aplikátor a stlačte ho, vytvorí sa podtlak potrebný na uchopenie kontaktnej šošovky. Šošovku priložte na oko a opäť aplikátor stlačte. Podtlak sa uvoľní a šošovka sa uchytí na oko. Šošovku môžete pomocou aplikátora tiež vybrať.

  • Použitie pinzety – pinzeta slúži na vyťahovanie šošovky z puzdra na dlaň či na ukazovák, na vyrovnanie šošovky aj na opätovné vloženie do puzdra. Skrátka na všetku potrebnú manipuláciu.

S trochou cviku sa s nimi naučíte rýchlo pracovať a chytíte potrebný grif. Výhodou je, že na šošovky nemusíte siahať prstami a manipulácia so šošovkou je hygienickejšia.

Údržba

Aplikátor aj pinzetu skladujte v uzatvárateľnom puzdre. Po aplikácii pomôcky opláchnite horúcou vodou alebo roztokom a nechajte vyschnúť. Aplikátor aj pinzetu meňte minimálne každých 6 mesiacov, ale radšej častejšie.

Rady na záver

Šošovky treba pravidelne meniť. Ako často, závisí od typu šošovky. Jednodňové sa vyhadzujú po jednom dni, týždenné po týždni a mesačné po mesiaci. Pri nových šošovkách v blistri záleží na dátume spotreby. Odporúčanú dobu používania nikdy neprekračujte.

Rovnako je potrebné pravidelne meniť aj roztok na kontaktné šošovky. Ak je zatvorený, riaďte sa dobou spotreby, po otvorení sledujte údaj, konkrétne počet mesiacov, počas ktorých sa musí spotrebovať. Roztok nikdy nenahradzujte ani nerieďte vodou.

V čistote udržujte tiež všetky pomôcky, ktoré spolu so šošovkami používate (puzdro, pinzeta, aplikátor), aj na nich sa totiž časom usadzujú nežiaduce nečistoty a baktérie. Po očistení ich nechajte vždy voľne vyschnúť, inak sa na nich objavia plesne.

Aby ste zamedzili poškodeniu šošovky a zavlečeniu infekcie do oka, vždy si dôkladne umyte ruky teplou vodou a mydlom, poprípade očistite špeciálnym dezinfekčným prípravkom a nechajte uschnúť. Pokiaľ máte dlhé nechty, používajte radšej mäkkú silikónovú pinzetu, ktorá je určená na manipuláciu so šošovkami. Zabránite tak ich natrhnutiu.

Šošovky ukladajte pravidelne do roztoku. Šošovku si najskôr položte na dlaň, pokvapkajte ju roztokom a bruškom prstenníka jemne premieste. Mechanicky tak odstránite usadené nečistoty. Až potom ich uložte do roztokom naplneného puzdra.